Forum  Strona Główna



 

Herladyka- herb szlachecki.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Vetograd / Uczelnica Zapadnaja / Nauki powszechne / Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
August IV
Gość zagraniczny



Dołączył: 07 Lip 2009
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa/Wilno

PostWysłany: Pią 15:32, 14 Sie 2009    Temat postu: Herladyka- herb szlachecki.

Jestem wykładowcą historii na Uniwersytecie Zachodnim, dawno nie pisałem wykładów, z braku czasu, mama nadzieje, że JE Juan Samir mi to wybaczy, teraz powracam, mój wykład będzie dotyczył heraldyki, nauki zajmującej się herbami szlacheckimi, ale nie tylko, mieszczaństwo też posiadało własne herby, a nawet chłopi, ale głównie na Zachodzie (Anglia, Szwajcaria), z czego składał się herb szlachecki? Omówię to na przykładzie mojego rodowego herbu- Ślepowron:



KLEJNOT, często błędnie cały herb jest tak określany, klejnot to ozdoba całego herbu, może być wzięta z tarczy herbowej, mogą to też być strusie lub pawie pióra.
KORONA RANGOWA, określała tytuł noszony przez właściciela herbu, zwykły szlachcic ma prawo do korony z 5 pałkami, baron z 7 pałkami, hrabia z 9, a książę ma prawo do mitry książęcej i płaszcza.
HEŁM, jest symbolem przynależności do stanu rycerskiego.
LABRY, ozdobna chusta noszona przez rycerzy, miała chronić przed słońcem i deszczem.
TARCZA, to na niej umieszczano godło, symbol rycerza, tarcza stanowiła swoiste tło, a jego bary posiadały symbolikę np.: czerwień- waleczność, niebiecki- dostojność i oddanie.
GODŁO, jak pisałem wyżej stanowiło symbol, znak rozpoznawczy rycerza na polu walki, rody królewskie najczęściej umieszczały na tarczy smoki, lwy lub gryfy.

Polska heraldyk jest bardzo specyficzna, szlacheckie, polskie herby posiadały imiona, nazwy które pozwałały odróżnić herb, a także poznać członka herbowej rodziny (herbową rodzinę stanowiła grupa szlachty, która pieczętowała się tym samym herbem, nie zawsze jej członkowie musieli być ze sobą spokrewnieni np.: herbem mojej rodziny pieczętuje się aż 300 rodzin).
Na Zachodzie, np.: w Anglii herb po ojcu dziedziczył tylko najstarszy syn, reszta rodzeństwa musiała zmienić herb ojca, odwracając na przykład godło, herby zachodniej szlachty nie posiadały także imion, jeden ród posiadał jeden herb.
To wszystko na dziś, mam nadzieje, że czas pozwoli mi napisać niedługo kolejny wykład. Dziękuję za uwagę.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Vetograd / Uczelnica Zapadnaja / Nauki powszechne / Historia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin